Admission

একটি 10 kg ভরের বস্তু x-অক্ষ বরাবর গতিশীল। বস্তুটির ত্বরণ তার অবস্থানের ফাংশন হিসেবে চিত্রে দেখানো হয়েছে। বস্তুটি x = 0 m থেকে x = 8 m পর্যন্ত অতিক্রম করলে, এর উপর মোট কৃতকাজ কত? (A 10 kg object moves along the x-axis. Its acceleration is shown as a function of its position in the figure. What is the work done on the object as it moves from x = 0 m to x = 8m ? )

Created: 1 month ago | Updated: 1 month ago
Updated: 1 month ago
Ans :

কৃতকাজ, W = ত্রিভুজের ক্ষেত্রফল =12×200×8=800 J (Ans.)

 

1 month ago

পদার্থবিদ্যা

**'Provide valuable content and get rewarded! 🏆✨**
Contribute high-quality content, help learners grow, and earn for your efforts! 💡💰'
Content

Related Question

View More

A=2i^+3j^; B=i^+j^; b^=12(i^+j^)

অতএব, নির্ণেয় উপাংশ =b^A.BB=12(i^+j)^ .12.(2+3)=52(i^+j^)

Promotion
NEW SATT AI এখন আপনাকে সাহায্য করতে পারে।

Are you sure to start over?

Loading...